Rausch Kálmán: A játéknyúl

Szerző: | Blog, Szórakoztató irodalom

Becsült olvasási idő: 3 perc

Csend volt. Mély, üres csend.

Az a semmipállapot, amit reggel még kibír az ember, de estére már szorítani kezd.

Csak a hűtő halk kattanása törte meg időnként a konyhában úszó levegőt.

Már két hete nem kérdezte meg senki, hogy „hogy van”. Nem vágyott senkire, csak egy hangra, ami hozzá szól.

Akkor voltak, akik gratuláltak a „nyugodt váláshoz”. Mások megnyugtatták, hogy „ez így lesz a legjobb mindkettőtöknek”.

A magány egyik mondat után sem lett könnyebb.

Most egy szék volt mellette, az asztalon egy bögre kávé, amiből nem ivott, és egy olyan nap, amikor semmi nem akart elindulni.

Az éjjel nem tudott aludni.

Pedig fáradt volt – érezte, valami megállt benne, és nem mozdul többé.

Egy régi este jutott eszébe.

Nem tudta pontosan mikor volt – húsz, talán huszonöt éve.

Valami kerti buli. Félig összeesett sörpadok. A hifiből valami zavaros magyar alter szólt, amit mindenki ismert és együtt üvöltötték a refrént.

Ők ketten a fűben ültek, kicsit távol a többiektől.

Nem volt semmi komoly, mégis minden szó nyomot hagyott bennük.

A barátja akkor azt mondta: „az a baj, hogy az emberek nem akkor beszélnek, amikor még lehet.”

Most fájóan élesen hallotta magában.

Nem beszéltek azóta.

Külön utak, külön városok. Néha egy-egy lájk egy közös ismerős alatt. De nem lehetett tudni, hogy az igazit lájkolta-e, vagy csak azt, akivé azóta lett.

Most mégis úgy érezte, meg kéne keresnie.

Nem akart nagy dolgot – lelki kitárulkozást vagy drámát.

Csak valakit, aki érti, hogy mit jelent, ha azt mondja: „nem aludtam jól” – és nem kérdez rá, hogy „mióta”.

Elővette a telefont.

A neve még mindig ott volt. Ugyanazzal a betűtípussal, ugyanazzal a semmilyen ikonnal mellette. Sosem frissítette a névjegyet.

Mintha tudat alatt mindig is ott tartotta volna: vészhelyzet esetére.

Már nem tudta pontosan, ki van a szám mögött.

A képernyő fölé helyezte az ujját. Nem érintette meg, csak ott tartotta.

Aztán visszahúzta.

Lehet, hogy már nem is él az a szám. Lehet, hogy nem ő venné fel.

Lehet, hogy csak úgy emlékszik, mintha fontos lett volna.

Néha az emlékek egyoldalúak.

Mi van, ha nem hallja meg amit mondani akar?

Ha megint úgy jár, mint otthon. Mint a volt feleségével, mint a sógoraival, a régi kollégákkal, akikkel már csak karácsonykor váltanak pár „mizu?” üzenetet?

Épp eltette volna a telefont, mikor az felvillant.

Egy név jelent meg.

Ő volt az.

Pont akkor.

Nem értette.

Nem lehetett véletlen. De valóság sem.

Felvette.

A hang ismerős volt. Kissé fáradtabb, mint az emlékben.

De az első szó után már tudta: valóban ő az.

– Te vagy az? – kérdezte a férfi.

– Hát persze! – jött a válasz. – Mostanában pont eszembe jutottál.

Ez jól esett. Nagyon.

Szinte már gyanúsan jól.

– Képzeld, pont most… pont most akartalak hívni – mondta a férfi, kicsit elnevetve magát a saját zavarától.

– Na ne mondd! Ez már szinte misztikus!

Nevettek – együtt, röviden, tétován.

A férfi érezte, most kellene elkezdenie. Azt, amit eddig nem mondott el őszintén senkinek. Hogy elvált. Hogy csend van. Hogy túl sokáig tartja vissza azt, amit már nem lehet visszatartani.

– Szóval… az az igazság, hogy mostanában… – kezdte, óvatosan, mint aki nem akarja elrontani.

– Igen, igen bocsáss meg, csak előbb gyorsan elmondanám, miért is hívlak, jó? – vágott közbe a másik.

– Persze, persze… – És már tudta.

– Szóval a cégnél, ahol most dolgozom, van egy új konstrukció. Egészen elképesztő, tényleg. Gondoltam rád, mert hát ki másra, ugye? Nem is kell, hogy most dönts, csak meghallgatnád?

Ott volt. Ez volt az.

Az a mondat, amiben minden benne volt.

Nem a biztosítás. Nem a cég, hanem az, hogy nem azért hívta. Soha nem is hívta volna, ha nincs a termék.

Nem ő kellett. Csak a funkció.

A férfi csak tartotta a telefont.

Bólintott, de nem szólt.

A vonal túlfelén beszéltek tovább. Szavak, számok, előnyök.

Nem figyelt rá. Csak arra a mondatra, amit ő nem mondhatott ki.

Megint nem.

Letette a telefont.

Nem volt benne harag.

Se csalódás.

Csak valami tompa felismerés – mikor egy ajtó kinyílik, de nincs mögötte szoba.

Nem mondta el.

Nem azt, hogy elvált.

Nem azt, hogy minden reggel ugyanabból a csészéből issza meg a kávét, mégis minden korty másképp üres.

Nem azt, hogy hetek óta senki nem mondta ki a nevét úgy, hogy nem volt benne cél.

Nem azt, hogy most először akart volna beszélni.

És azt sem, hogy pont hozzá.

Felállt. A telefon még ott világított az asztalon.

Egy darabig nézte. Aztán kézbe vette.

Kitörölte a számot.

Nem haragból.

A kávé kihűlt.

A bögre ugyanott állt, ahol korábban.

A nap már ferdébben sütött be az ablakon.

Nem akart megváltást.

Csak valakit, aki nem termékben gondolkodik, amikor őt hívja.

Állt a konyhában, a csend nem üres volt – végleges.

A telefon képernyője elsötétült, mintha sosem világított volna.

Talán egyedül élte le az életét – csak túl sokáig hitt mást.

Ekkor egy puha érintést érzett a lábánál.

Lenézett.

A kutya ott ült.

A szájában egy régi, megrágott játéknyúl.

A fülén cafatok, a testén nyálas repedések – mégis: felkínálta.

Nem kérte vissza. Nem várta, hogy játszanak.

Csak letette elé.

Azt az egyetlen dolgot, ami igazán az övé volt.

A férfi nem nyúlt érte.

Csak nézte.

Hasonló tartalmak:

Rausch Kálmán

Rausch Kálmán

1 hozzászólás

  1. Lukacs Aniko

    Kedves Rausch Kálmán!
    Eddig még nem olvastam öntől semmit, de mostantól kifejezetten keresni fogom.🙂
    Gratulálok!

    Válasz

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük